Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

w Łukowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki


 

Wolności oddać nie umiem

Email Drukuj PDF

„Wolności oddać nie umiem…” pod takim hasłem, w poniedziałek 18 listopada w I LO im. T. Kościuszki odbył się koncert profilaktyczny, którego wykonawcą był Gabriel Fleszar – polski muzyk, piosenkarz oraz aktor, znany z głównej roli w filmie pt. „Sezon na leszcza”. W koncercie wzięli udział wszyscy uczniowie klas pierwszych, w sumie ponad 250 osób oraz zaproszeni goście - uczniowie z Gimnazjum Nr 2 pod opieką pani pedagog H. Sarnowskiej, uczniowie z Gimnazjum Nr 1 pod opieką pani pedagog M. Piotrowskiej oraz uczniowie z Gimnazjum w Gołąbkach pod opieką pani pedagog Edyty Łukasik.

Koncert profilaktyczny to kolejne zadanie zrealizowane w ramach programu „Młodzieżowi Liderzy w Kościuszce” ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jak wiadomo, osoby medialne mają znaczący wpływ na kreowanie zachowań u młodzieży, stąd też pomysł, by w akcje profilaktyczne zaangażować osoby rozpoznawalne. Podczas 1,5-godzinnego spotkania muzyk dzielił się z młodzieżą swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat zagrożeń, przedstawił historie osób ze środowiska artystycznego uzależnionych od alkoholu, narkotyków. Przekonywał, że wszelkie używki i uzależnienia to droga donikąd. Opowieści te przeplatał utworami muzycznymi.

Sam od 15 lat nałogowy palacz, na potrzeby programu profilaktycznego organizowanego przez Scenę Ars Marketing z Krakowa, z dnia na dzień rzucił palenie, aby dla młodego odbiorcy być wiarygodną osobą. Do nałogu na razie nie wrócił i jak opowiada, czuje się z tym rewelacyjnie. Na własnym przykładzie pokazał też, jakie skutki miało jego wagarowanie w szkole, efektem czego było powtarzanie klasy. Swoim wystąpieniem zachęcał młodzież do asertywnej postawy i mówienia „nie” w sytuacjach nacisku kolegów. Przestrzegał przed niewłaściwymi wyborami. Zachęcał do dobrych decyzji i budowania wiary we własną godność i wartość. Podkreślał, że mądry człowiek potrafi korzystać z doświadczenia innych ludzi i nie musi próbować wszystkiego na sobie. Podczas koncertu można było usłyszeć najsłynniejsze utwory artysty, m.in. „Kroplą deszczu”, którym rozpoczął spotkanie, „Ciebie nie ma tu”, „Gdy oszalał świat” oraz utwory innych wykonawców, m.in.: „Politykę kulturalną” Pudelsów czy „Durną miłość” Piotra Bukartyka. Spotkanie z licealistami zakończył piosenką Chłopców z Placu Broni „Kocham Wolność” dedykując ją jako przesłanie dla młodszych kolegów. Mamy nadzieję, że to spotkanie, ta nietypowa lekcja profilaktyki, będzie dla młodych ludzi powodem do zastanowienia się nad swoim życiem i podejmowaniem właściwych decyzji. Monika Łukasik

 
Odsłon : 343192

stat4u


Kto jest online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Polecamy